VOLKSWAGEN ERHVERV – De elektriske varebiler er blevet et hit, og især Volkswagen ID.Buzz Cargo er blevet ramt af stor succes. Derfor har Vejens bedste bilhus – Autocentralen Vejen – valgt at etablere en afdeling med erhvervsbiler, hvor en erfaren herre har grebet roret.
De senere år er salget af elektriske varebiler nærmest eksploderet, og især med introduktionen af Volkswagen ID.Buzz Cargo skete der noget i markedet.
De seneste par år er salget gået markant frem. Således er andelen af solgte el-varebiler steget til over 28 procent i 2025, mod et tilsvarende tal året forinden på 11,7 procent.
Samlet er der årets først ni måneder solgt 5.281 elektriske varebiler – mere end en fordobling i forhold til samme periode i 2024. Heraf tegner Volkswagen sig for intet mindre end 38,8 procent af salget – eller cirka dobbelt så mange som Renault, der er nummer to på listen.

Volkswagen ID.Buzz Cargo trækker i den grad læsset. Med hele 1.524 solgte eksemplarer står den for mere end en fjerdedel af de solgte el-varebiler.
Udvider med Volkswagen Erhvervscenter
Dén udvikling tegner til at fortsætte, og derfor har Autocentralen Vejen valgt at etablere et Volkswagen Erhvervscenter – og ansætte en salgsrådgiver, der har 100 procent fokus på varebilerne.
– Vi har ansat Aron Henning Randrup Jensen som salgsrådgiver med fuld fokus på erhvervsbilerne. Det gør vi for at imødekomme den voksende efterspørgsel, som der er på varebilerne fra Volkswagen, forklarer Mike Bigum, der er filialchef hos Autocentralen Vejen (foto herover).
38-årige Aron Henning Randrup Jensen har i mange år arbejdet med bilsalg, og kommer fra en stilling hos Next Mobility i Ribe, der også er Volkswagen-forhandler.
– Jeg har virkelig glædet mig til at blive en del af Autocentralen-koncernen, som jeg kun har hørt godt om. Det bliver rigtig godt at få fuld fokus på erhvervsbilerne. Jeg har jo i forvejen et indgående kendskab til bilerne, fortæller Aron Henning Randrup Jensen, der bor i Hejnsvig med sin kæreste og parrets fire sammenbragte børn.
Elektrisk udgave af Transporter
Samtidig med, at Volkswagen ID.Buzz med sin enorme charme og glimrende rækkevidde fortsat appellerer til mange kunder, så er en ny og traditionsrig aktør rullet ind på scenen.

– Det er jo den nyeste version af Transporter-modellen, der har mange trofaste fans blandt håndværkere og erhvervsdrivende. Den første Transporter så dagens lys i 1950, så det er virkelig en model, der har eksisteret i mange år. Den nye version betragtes som syvende generation, og det er den første, der kommer i en elektrisk udgave. Der er allerede solgt mange af den model, og vi har store forventninger til den bil, fortæller Aron Henning Randrup Jensen.
Hvad angår de andre erhvervsbiler fra Volkswagen, så er der fortsat et bredt udvalg fra de ”klassiske” modeller som den store Crafter, den muskuløse Amarok og den kompakte Caddy.
– Vi har nok det stærkeste setup til de erhvervsdrivende, når det handler om totalløsninger inden for transport. Ud over at være leveringsdygtig i selve bilerne, så har vi også mulighed for indretning, foliering og opbygning af de biler, som vi leverer, forklarer Aron Henning Randrup Jensen.
Autocentralen kan levere hele erhvervspakken
Autocentralen har således medejerskab af DKT Auto A/S, som er en af landets største aktører inden for netop opbygning og foliering af varebiler. Samtidig ejer koncernen også virksomheden ArcaSAFE, der leverer tyverisikring af varebiler.
– Det er jo essentielt for mange, at de kan få specialindrettet deres varevogn, fordi det i mange tilfælde fungerer som et kørende værksted. Det har vi stor erfaring i, ligesom vi også kan designe og foliere bilerne i alskens afskygninger. Og så kan vi også sikre varebilen mod indbrud, hvilket er et stort plus, som ikke mindst forsikringsselskaberne sætter pris på, påpeger Aron Henning Randrup Jensen.
På koncernbasis bliver han en del af et stort landsdækkende erhvervsteam på 15 personer, hvilket er med til at understrege, at Autocentralen har fuld fokus på netop erhvervs- og firmabiler.










