#volkswagen
Fredag den 26. juni lukker og slukker 67-årige Erik Bodilsen for sidste gang computeren hos Autocentralen Skive. En tilværelse som aktiv pensionist venter forude, og dermed vinker salgsrådgiveren farvel til en langt liv med Volkswagen-biler.


Erik Bodilsen har været Volkswagen-sælger siden 1. december 1990 – men fredag den 26. juni er det uigenkaldeligt slut.
Den 1. december 1990 indledte Erik Bodilsen sin karriere i bilbranchen – og det var ellers på ingen måde dér, han har set sin arbejdsmæssige fremtid forme sig.
- Jeg var udlært brugsuddeler, og havde på det tidspunkt arbejdet både i Brugsen og Kvickly. Jeg havde også et par år som konsulent i FDB, der var forgængeren for det, der i dag hedder Coop, forklarer Erik Bodilsen.
Han havde dog altid kørt i biler fra Volkswagen, og på et tidspunkt blev han kontaktet af Knud Bolding, der stod i spidsen for Bolding Biler.
- Han manglede på et tidspunkt en sælger, og han havde åbenbart fået et indtryk af, at jeg kunne sælge biler. Og så tilbød han mig at blive bilsælger i hans forretning, som var den lokale Volkswagen-forhandler i Skive, forklarer Erik Bodilsen.
Han solgte sin første Volkswagen på sin allerførste arbejdsdag, så noget tyder på, at indehaver Knud Bolding havde ret i sin antagelse.
Forklarer Erik Bodilsen.

Jeg er dårlig til at sidde stille, og jeg har en del småprojekter derhjemme, så det skal nok gå, det hele, fortæller Erik Bodilsen, der efter 36 år som Volkswagen-sælger siger goddag til livet som pensionist.
Efter godt 16 år som en del af holdet i Skive, blev Erik Bodilsen ansat hos Volkswagen i Herning, hvor han fortsatte karrieren som salgsrådgiver indtil 2020. Her blev han fristet af at vende tilbage til Skive, hvor Sølvsten Biler havde overtaget Volkswagen- og Skoda-forretningen i byen.
- Der var en i min omgangskreds, som anbefalede mig at kontakte Steffen Christensen (daværende direktør i Sølvsten Biler). Det gjorde jeg, og inden jeg så mig om, så var jeg tilbage i Skive, og det har jeg ikke fortrudt et sekund, pointerer Erik Bodilsen.
I begyndelsen af 2025 blev Sølvsten Biler – og dermed bilhuset på Katkjærvej i Skive – en del af den landsdækkende Autocentralen-koncern. Og den erfarne salgsrådgiver fulgte naturligvis med, og blev en del af holdet i den mere end 500 mand store virksomhed.

Bilhuset på Katkjærvej i Skive blev i 2025 en del af den landsdækkende Autocentralen-kæde.
- Det er blevet noget mere udfordrende, og det er gået vanvittigt stærkt. Helt åbenlyst selvfølgelig med elbilerne, der med raketfart er blevet den bærende del af bilsalget, i hvert tilfælde så længe vi taler om personbiler. Det at sælge en elbil er langt mere komplekst, end det er at sælge en konventionelt drevet bil, erkender Erik Bodilsen.
- Der er mange nye systemer, og der sket nyt hele tiden. Det er ikke mere end 15 år siden, at vi lavede slutsedler i hånden, og det forstår man jo slet ikke i dag, hvor alt foregår på mobil og pc. Og selv om det kan være lidt af en mundfuld på en med min dåbsattest, så kan jeg kun sige, at det har været 36 fantastiske år, pointerer Erik Bodilsen, som blandt andet fremhæver det gode samarbejde med Volkswagen-importøren og de mange kolleger både i koncernen i almindelighed og branchen i særdeleshed.
Eksempelvis har Benny Petersen skulle vænne sig til den måde, som automatgearet i hans Crafter fungerer, men det er mere et spørgsmål om tilvænning, end det handler om noget, der ikke virker.
Han glæder sig til pensionisttilværelsen, og sætter ikke mindst pris på, at han selv har fået lov at tage beslutningen.
- Selvfølgelig er det da specielt at skulle stoppe. Det værste bliver det sociale med både kunder og kolleger. Det kommer jeg til at savne, og de slipper nok heller ikke for, at jeg kommer på besøg herude, fortæller Erik Bodilsen.
Han er gift med Lena, der fortsætter som klinikassistent på en øjenklinik et par år endnu. Sammen har de to børn og fire børnebørn, og allerede dér er der jo mulighed for at indhente noget af det sociale.
- Jeg er aktiv fodbolddommer, og har været det i endnu flere år, end jeg har været bilsælger. Og så har jeg selvfølgelig en række småprojekter derhjemme, som jeg så småt vil gå i gang med hen over sommeren. Jeg er ret dårlig til at sidde stille, så det skal nok gå, det hele, erkender bilsælgeren, der altså pr. 1. juli kan kalde sig pensionist.
erkender bilsælgeren, der altså pr. 1. juli kan kalde sig pensionist
Autocentralen er en af landets største bilkoncerner med en række bilhuse i henholdsvis Jylland samt i Storkøbenhavn. Koncernen er Danmarks største privatejede forhandler af Semler-mærkerne Cupra, Seat, Skoda og Volkswagen. Autocentralen er desuden Audi Servicepartner i Esbjerg, Horsens, Kolding og Viborg.
Mere end Autocentralen
Autocentralen driver egen import- og eksportforretning og har egen erhvervsleasing-afdeling, samt Tyverisikringsfirmaet arcaSAFE, flexleasingselskabet Granturismo Cars, det eksklusive bilhus Carclub samt DKT Auto A/S, der leverer indretning, opbygning og foliering af køretøjer., er ligeledes en del af Autocentralen-familien.
Samlet er der mere end 550 medarbejdere i Autocentralen, som er grundlagt i 1976 med udgangspunkt i Kolding af Knud Majgaard Jensen. Koncernen ejes og drives fortsat af grundlæggeren sammen med sønnerne Palle og Anders Lindskov Jensen, der er henholdsvis salgsdirektør og administrerende direktør i Autocentralen.